Porady architekta

Najlepsze źródło informacji

 

Do spełnienia swojego marzenia o budowie domu jednorodzinnego konieczne jest posiadanie działki budowlanej. Jak ją kupić? O czym trzeba pamiętać podczas jej wyboru? Oto główne kwestie!

Jak znaleźć działkę pod budowę domu?

Wyszukanie odpowiedniej działki jest niezwykle ważnym krokiem, gdy planowana jest budowa domu jednorodzinnego. Jak kupić działkę budowlaną?

W pierwszej kolejności konieczne jest jej wybranie, uwzględniając kryteria, jakie ma ona spełnić, w szczególności pod względem lokalizacji i powierzchni.

Aktualnie działek najczęściej poszukuje się za pośrednictwem internetu, na portalach ogłoszeniowych, ale również można skorzystać z pomocy biur nieruchomości, które pomagają w ich wyszukaniu i pośredniczą w całej transakcji.

Kiedy kupić działkę – przed czy po wyborze projektu domu?

Zasadniczo zakup działki budowlanej powinien poprzedzać wybór projektu domu jednorodzinnego.

Oczywiście, jeśli planuje się zrealizować konkretny projekt domu, warto uwzględnić jego parametry przy zakupie działki, natomiast najlepiej zdecydować się na jego kupno albo zamówienie już po zawarciu transakcji ze sprzedającym grunt.

Jak wybrać dobrą działkę budowlaną?

Przy wyborze odpowiedniej działki budowlanej konieczne jest uwzględnienie szeregu czynników, do których zaliczane są przede wszystkim:

Kształt działki
Optymalnym wyborem będzie działka o kształcie prostokątnym albo kwadratowym. Działki o nietypowych kształtach, na przykład bardzo wąskie działki, mogą utrudniać budowę domu jednorodzinnego.

Powierzchnia działki
Zazwyczaj działki pod budowę domu mają metraż od 800 do 1000 metrów kwadratowych. Można wybrać mniejszą działkę, lecz trzeba pamiętać o tym, żeby uwzględnić też powierzchnię planowanego domu.

Ukształtowanie działki
Najlepiej, aby działka była równa, co ułatwi zrealizowanie na niej prac budowlanych. Działka nie powinna również znajdować się na terenie zalewowym lub zasypowym.

Orientacja działki
Działka powinna być odpowiednio zlokalizowana względem stron świata, co będzie przekładało się na dostęp naturalnego światła do budynku oraz zużycie energii.

Rodzaj gruntu i poziom wód na działce
Istotnym parametrem dla budowy domu będzie rodzaj gruntu na działce, a także poziom wód podziemnych. Dobrym pomysłem jest również zlecenie badań geotechnicznych, jeśli nie zostały one wcześniej wykonane.

Zadrzewienie działki
Drzewa mogą stanowić walor działki, ale też mogą przeszkadzać w budowie, dlatego warto zwrócić na nie uwagę.

Dostęp do działki
Działka powinna mieć dostęp do drogi publicznej, a gdy nie jest ona dostępna, wówczas niezbędne będzie ustanowienie służebności drogi.

Uzbrojenie działki
Odnosi się ono do dostępu do mediów na działce, dlatego najlepiej, aby miała ona już wykonane przyłącza, takie jak woda, kanalizacja, prąd, gaz. W przeciwnym razie trzeba przygotować je we własnym zakresie.

Sytuacja prawna działki
Na podstawie numeru księgi wieczystej działki można sprawdzić, jaki jest jej status prawny, między innymi obciążenia hipoteką, służebnością.

MPZP dla działki
Warto też zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, czyli w skrócie MPZP dla działki, który określa, jakie budynki mogą być na niej wzniesione. Zaleca się ponadto sprawdzić, jakie są plany zagospodarowania okolicznych działek. W razie braku MPZP należy wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Jak przebiega zakup działki budowlanej krok po kroku?

Zakupienie działki pod budowę domu jest transakcją odbywającą się w kilku etapach. Jak kupić działkę budowlaną?

1. Wybierz odpowiednią działkę – zwróć uwagę na podane wcześniej kwestie podczas poszukiwania najlepszej dla siebie nieruchomości gruntowej.
2. Wybierz formę finansowania – działkę można opłacić gotówką lub z użyciem kredytu.
3. Podpisz umowę kupna działki – umowa ta podpisywana jest u notariusza i ma formę aktu notarialnego.
4. Opłać wszystkie koszty – poza kosztem zakupu działki konieczne jest też wniesienie innych opłat, między innymi podatku PCC, taksy notarialnej, opłaty za dokonanie wpisu do księgi wieczystej.
5. Zgłoś się do urzędu gminy lub miasta – zgłoszenie prowadzi się w celu naliczenia podatku od nieruchomości.

Wróć do listy porad